Rozhovor s Ivou Bittovou

Srdečně Vás zveme na koncert 4. 1. 2021 v kostele sv. Šimona a Judy s názvem IVA BITTOVÁ & MUCHA QUARTET – SLOVENSKÉ  SPEVY. Hlavní protagonistky jsme se zeptali:

Jméno Iva Bittová je od konce sedmdesátých let, kdy zazářila v divadelním a filmovém zpracování loupežnického tématu, jehož tradice vede až k Ivanu Olbrachtovi a jeho knižnímu Nikolovi Šuhajovi, „značkou“ pro svébytný hudební projev, spojující vokální projev a hru na housle. Protože všechno musíme zařazovat, jste označována jako „alternativní“ umělkyně. Máte ráda tento výraz?

Nemohu říci, že mám “ráda”, upřímně řečeno ho osobne nepoužívám...

Když jsem zmínil Baladu pro banditu, nutká mě zeptat se, jaký vztah máte k „loupežníkům“? Jsou to lumpové nebo rytíři svého druhu? Anebo je tu klíčová ta svoboda?

V kazdém případě se jedna o individua – charaktery i bezcharaktery, svoboda u nich může být naprostá ILUZE.

Když jste tvořili ono legendární představení, setkala jste se také s autorem hry Milanem Uhdem? Já jsem se s ním bavil na Šrámkově Sobotce o Nikolovi Šuhajovi a Rumcajsovi a srovnávali jsme je. Ptám se proto, že my jsme se viděli naposled ve Valdštejnské loggii u Jičína, kde jste vystoupila na Worldfestu.

Ve srovnáni těchto dvou figur je spolecny znak: humor a poetičnost i nostalgie... ovšem pozor, každá je z téměř opačného konce země, odlišné národnosti, a odlišná je i víra, pokud nějaká...

Mohla byste říci něco o spolupráci se Škampovým kvartetem a jeho vedoucím Pavlem Fischerem? Rád poslouchám ona alba, která jste natočili a které lze uvést v historii toho, co je na programu Vašeho koncertu na letošním festivalu České doteky hudby. Pavel Fischer, už ne coby primárius kvarteta, s Janáčkem pokračoval ve svém Bardolinu.

Pavel má velké srdce, lásku k moravské hudbě, cit a obrovský hudební talent! Moc si vážím naší spolupráce a mrzí mne, že se již v hudbě na podiích setkáváme sporadicky. Škampovo kvarteto za doby jeho postu primária bylo na zcela vysoké úrovni, a já byla u toho. Považuji to za velký dar. Právě jsem objevila koncertní nahrávku z našeho amerického turné a jsou to nádherné vzpomínky!

Na závěr bych Vás chtěl poprosit o pozvání posluchačů právě na koncert 4. ledna 2021 v kostele sv. Šimona a Judy, kde vystoupíte společně se slovenským Mucha Quartetem a na jehož programu je hudba Leoše Janáčka, Bély Bartóka a Alexandra Moyzese.

Mladé slovenské kvarteto je talentované a má skvěle našlápnutou cestu do hudebního světa. S Mucha kvartetem se nám podařilo (také díky Vladimíru Godárovi) přivést na živé světlo „Slovenske spevy“: obrovsky hudební poklad lidových písní!
Posluchači se mají na co těšit!
Hudba léčí a obzvlášť ta lidová hřeje u srdíčka.

Koncert 4. 1. 2021 v kostele sv. Šimona a Judy v Praze

 

Ptal se Jan K. Čeliš

zpátky nahoru